#COMPETENCES
o co jde?
V rámci projektu #COMPETENCES chceme osvětlit specifika virtuální komunikace a motivovat a vybavit formální i neformální vzdělavatele tak, aby měli chuť, odvahu a nástroje věnovat se podpoře demokratických hodnot také v kontextu sociálních sítí a internetu. Pro děti a mladé lidi jsou sociální média nedílnou součástí jejich každodenního života. Přes devadesát procent náctiletých někdy použilo nějaké sociální médium a tři čtvrtiny mají založený profil aspoň na jedné sociální síti. Více než polovina mladých v Evropě navštěvuje sociální sítě každý den. Ve světle těchto statistik je jasné, že čím dál tím větší poměr mezilidských interakcí neprobíhá tváří v tvář. Morálka, respekt a etika jsou však stále nezbytným východiskem pro jakoukoliv komunikaci mezi lidmi v demokratické společnosti. Rada Evropy proto vytvořila popis vlastností, které demokratické chování umožňují nebo k němu přispívají (Competences for Demotratic Culture - CDC).
Patří sem například:
![]() |
CHÁPÁNÍ KULTURNÍCH ROZDÍLŮ |
![]() |
KRITICKÉ UVAŽOVÁNÍ |
![]() |
POROZUMNĚNÍ HODNOTÁM LIDSKÉ DŮSTOJNOSTI |
![]() |
UVĚDOMĚNÍ SEBE SAMA |
Cílem projektu #COMPETENCES je shromáždit a vytvořit nástroje pro rozvoj těchto vlastností a dovednostní a poskytnout je těm, kteří pracují s dětmi a mladými lidmi (učitelé, vedoucí oddílů a zájmových skupin, sociální pracovníci…).
Proč je to nutné?
Sociální média zbavila jejich uživatele stresu z hovoru s cizími lidmi, snížení zábran má svoje pozitivní i negativní důsledky. Mladí se mohou snáze zapojit do dobrovolné činnosti a pomáhat druhým, vyměňovat si tipy na zajímavé kulturní akce či najít nové přátele s podobnými koníčky. Na druhou stranu nebylo nikdy snazší někoho pomluvit, očernit nebo rozšiřovat poplašné či přímo lživé články. Uživatelé chráněni relativní anonymitou sítě spoléhají, že neponesou následky svého chování.
co s tím?
Chceme osvětlit specifika virtuální komunikace a motivovat a vybavit formální i neformální vzdělavatele tak, aby měli chuť, odvahu a nástroje věnovat se podpoře demokratických hodnot také v kontextu sociálních sítí a internetu.Výstupy projektu se budou opírat o rozsáhlou rešerši stávajících zdrojů (např.dokumenty Rady Evropy, výstupy vzdělávacích projektů škol všech stupňů, neziskových organizací, vládních institucí apod.) a zároveň o zkušenosti a potřeby učitelů ZŠ a SŠ, vedoucích zájmových oddílů či dětských skupin a sociálních pracovníků NZDM. Výstupy projektu jsou volně k dispozicina našem WEBU.
Aktuálně
Proběhlo závěrečné setkání všech partnerských zemí v Bukurešti, kde jsme ještě se zástupci z Rady Evropy a Evropské komise diskutovali dosavadní průběh projektu a shodli se na zásadních bodech které představíme v závěrečné zprávě. Zatím, se ale můžete podívat na náš WEB! S tím nejzajímavěším vás seznámíme na našem facebooku.
Popsané aktivity budou probíhat současně v dalších šesti zemích Evropy. Díky tomu budeme mít příležitost informovat vás také o nejzajímavějších praktických výstupech ze Srbska, Chorvatska, Rumunska, Běloruska, Arménie, Bulharska.
Naše práce
-
Koncert
Smíření 2016
-
Nová kniha
Odchody a návraty
Vzpomínková kultura a životní příběhy sudetských Němců v českých zemích a Bavorsku ve 20. století. Život Němců v Sudetech, jejich vyhnání po roce 1945, následný příchod do Bavorska a dlouhý proces integrace. Jaké vzpomínky v sobě nosí odsunutí Němci? Jak se mění v rámci generací? Jak na německou minulost naopak hledí Češi žijící v Sudetech? To vše a mnohem více zrcadlí kniha Odchody a návraty. Kniha je překladem německého originálu Erinnerungskultur und Lebensläufe.
-
Kniha
Zmizelé Sudety
-
Občanské vzdělávání
Zapojme.se
-
Výstava
Tragická místa paměti
Od roku 2010 je na cestách putovní výstava, kterou provádí studenti severočeských gymnázií po tragických místech některých míst svého kraje v období 1938 - 1945. Na řadě konkrétních příběhů z Ústí nad Labem, Chomutova, Postoloprt, Kadaně, Žatce a dalších míst lze podrobně nahlédnout do soužití dvou národů uprostřed Evropy. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Výstava
Zmizelé Sudety
Putovní výstava Zmizelé Sudety je na cestě od prosince 2002 a putuje dále, téměř každý měsíc je k vidění jinde. Ukazuje nejvýraznější proměny krajiny v pohraničí a zejména těžko nahraditelné kulturní ztráty v důsledku poválečného vysídlení Němců. Vrátit to samozřejmě nelze, ale je velmi užitečné vědět, co se tím u nás změnilo a pracovat s tím. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Kniha
Zůstali tu s námi - příběhy českých Němců
-
Kniha
Nejsou jako my
-
Kniha
Sudetské příběhy