DIFFERENT WARS
Proto je bádání v historických knihách dobrá možnost, jak se navzájem lépe poznat a seznámit se s konflikty a osobitostí národních vzpomínek.
Cílem tohoto projektu je ukázat výstavu, která odhaluje rozdíly ve vnímání a zobrazení druhé světové války v moderních učebnicích z České republiky, Německa, Itálie, Litvy, Polska a Ruska. Společně s našimi partnery z pracovní skupiny "Historical Memory and Education" z EU-Ruského fóra občanské společnosti, jsme na této výstavě pracovali poslední dva roky.
Důvodem pro výběr tohoto tématu je zřejmý: Stále ještě je druhá světová válka ta nejbolestivější a nejkonfliktnější částí v paměti evropských národů. Jak v Evropě, tak v Rusku si připomínáme 70. výročí spjaté s tímto tématem.
Výstava - text a video, fotodokumentace a školní učenice z různých zemí, by divákům měla nastínit hrubou představu o národní kulturní paměti. Zkoumá a kontrastuje různé historické příběhy o druhé světové válce, které jsou prezentovány v učebnicích, a odhaluje významné aspekty vzpomínek.
Pracovní skupina "Historical Memory and Education" prostřednictvím EU-Russia Civil Society Forum byla založena v roce 2013 zástupci evropských a ruských nevládních organizací, které se zabývají historií.
Tento projekt byl realizován s těmito partnery:
Rusko: Kostroma Civic Initiative Support Center (Kostroma), Memorial International (Moscow),Youth Memorial (Perm)
EU: Deutsch-Russischer Austausch (Berlin), Gulag.cz Association (Prag), KARTA (Warschau), Memorial Italy (Mailand) Dutsch-Russische Gesellschaft (Münster/Münsterland).
Výstava bude uvedena v Moskvě, Kostromě, Permu, Praze, Bruselu, Berlíně a Münsteru. Podrobnější informace zjistíte brzy zde. V případě jakýchkoliv otázek se obraťte na konstantinovic@antikomplex.cz.
Naše práce
-
Koncert
Smíření 2016
-
Nová kniha
Odchody a návraty
Vzpomínková kultura a životní příběhy sudetských Němců v českých zemích a Bavorsku ve 20. století. Život Němců v Sudetech, jejich vyhnání po roce 1945, následný příchod do Bavorska a dlouhý proces integrace. Jaké vzpomínky v sobě nosí odsunutí Němci? Jak se mění v rámci generací? Jak na německou minulost naopak hledí Češi žijící v Sudetech? To vše a mnohem více zrcadlí kniha Odchody a návraty. Kniha je překladem německého originálu Erinnerungskultur und Lebensläufe.
-
Kniha
Zmizelé Sudety
-
Občanské vzdělávání
Zapojme.se
-
Výstava
Tragická místa paměti
Od roku 2010 je na cestách putovní výstava, kterou provádí studenti severočeských gymnázií po tragických místech některých míst svého kraje v období 1938 - 1945. Na řadě konkrétních příběhů z Ústí nad Labem, Chomutova, Postoloprt, Kadaně, Žatce a dalších míst lze podrobně nahlédnout do soužití dvou národů uprostřed Evropy. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Výstava
Zmizelé Sudety
Putovní výstava Zmizelé Sudety je na cestě od prosince 2002 a putuje dále, téměř každý měsíc je k vidění jinde. Ukazuje nejvýraznější proměny krajiny v pohraničí a zejména těžko nahraditelné kulturní ztráty v důsledku poválečného vysídlení Němců. Vrátit to samozřejmě nelze, ale je velmi užitečné vědět, co se tím u nás změnilo a pracovat s tím. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Kniha
Zůstali tu s námi - příběhy českých Němců
-
Kniha
Nejsou jako my
-
Kniha
Sudetské příběhy