Díky Smíření 2016 se vysídlení vrátili do svého rodiště
Praha, 7. 11. 2016: Reakce pamětníků na celou akci byly veskrze pozitivní. „Do Prahy jsem přijel se svým vnukem a byli jsme nadšeni celou akcí. Bylo to krásné setkání, obzvlášt Koncert smíření s výbornými projevy starosty Prahy 7 Jana Čižinského a ministra kultury Daniela Hermana. Obzvláště se mě ale dotkla skladba mladé skladatelky Elišky Cílkové,“ říká jeden z pamětníků, takřka devadesátiletý Erich Kraus z Drážďan.
Příběh pana Krause ukazuje i výstava Pod jednou střechou, která představuje sedm německých a sedm českých rodin, které spojuje jeden dům a kteří se pod jeho střechou setkávají, naslouchají si, tvoří, pláčou a zasazují se pro okolí (jedni v něm žili před válkou, druzí v něm žijí nyní).
Kromě skladby Velké putování vznikl pro pamětníky ještě jeden umělecký počin – výtvarná instalace akademické sochařky Josefíny Jonášové, která byla zavěšena v kostele sv. Antonína. Tato instalace představovala holubici jako symbol smíření, jejíž křídla jsou tvořena z kufrů.
Organizátoři uhradili pamětníkům ubytování a stravu, na tyto náklady jim přispělo i více než sto dárců ve veřejné sbírce. „Jsem ráda, že jsme mohli díky této sbírce pamětníkům ukázat, že už je v Česku mnoho lidí, kteří se o tuto kapitolu našich dějin zajímají a kterým nejsou vztahy s našimi dřívějšími krajany lhostejné,“ říká jedna z iniciátorek projektu Vlaďka Vojtíšková.
Ministr Herman ve svém projevu k zaplněnému kostelu sv. Antonína řekl: „Letos je tomu právě 70 let, kdy bylo ukončeno masové vyhánění sudetských Němců z území tehdejšího Československa. Ony hrůzné činy byly budovány na fikci kolektivní viny na základě etnického původu. Jedině tak mohly být statisíce lidí zbaveny občanských a lidských práv, majetku, cti a v mnohých případech i života. Jsem ale přesvědčen, že dokud usilujeme pochopit, dokud pociťujeme stud a dokud také je komu adresovat slova prosby o odpuštění, dotud máme šanci alespoň z části uzdravovat rány minulosti a navazujeme na to, co upředlo vztahy mezi lidmi našich zemí. Tedy pojetí člověka jako bytosti, která byla stvořena k tomu, aby s druhými budovala vztahy vzájemné úcty a důvěry.“
Výstava Pod jednou střechou a výtvarná instalace budou putovní. Některé příběhy z výstavy zazněly i v pořadu Příběhy 20. století na Českém rozhlase Plus, který je mediálním partnerem projektu Smíření 2016.
Kontakty pro média:
Vlaďka Vojtíšková, Hana Špirková: smireni2016@gmail.com
Telefon: 776 393 717, 721 931 877
Naše práce
-
Koncert
Smíření 2016
-
Nová kniha
Odchody a návraty
Vzpomínková kultura a životní příběhy sudetských Němců v českých zemích a Bavorsku ve 20. století. Život Němců v Sudetech, jejich vyhnání po roce 1945, následný příchod do Bavorska a dlouhý proces integrace. Jaké vzpomínky v sobě nosí odsunutí Němci? Jak se mění v rámci generací? Jak na německou minulost naopak hledí Češi žijící v Sudetech? To vše a mnohem více zrcadlí kniha Odchody a návraty. Kniha je překladem německého originálu Erinnerungskultur und Lebensläufe.
-
Kniha
Zmizelé Sudety
-
Občanské vzdělávání
Zapojme.se
-
Výstava
Tragická místa paměti
Od roku 2010 je na cestách putovní výstava, kterou provádí studenti severočeských gymnázií po tragických místech některých míst svého kraje v období 1938 - 1945. Na řadě konkrétních příběhů z Ústí nad Labem, Chomutova, Postoloprt, Kadaně, Žatce a dalších míst lze podrobně nahlédnout do soužití dvou národů uprostřed Evropy. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Výstava
Zmizelé Sudety
Putovní výstava Zmizelé Sudety je na cestě od prosince 2002 a putuje dále, téměř každý měsíc je k vidění jinde. Ukazuje nejvýraznější proměny krajiny v pohraničí a zejména těžko nahraditelné kulturní ztráty v důsledku poválečného vysídlení Němců. Vrátit to samozřejmě nelze, ale je velmi užitečné vědět, co se tím u nás změnilo a pracovat s tím. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Kniha
Zůstali tu s námi - příběhy českých Němců
-
Kniha
Nejsou jako my
-
Kniha
Sudetské příběhy