Divufest 26. - 28. 11. 2015
Dne 29. listopadu se konalo sdílení zkušeností – diskuze a workshop, tzv. Laboratorium pod vedením německého lektora z divadelní skupiny Kuringa Berlin – Christopha Leuchta. Festival se plánuje jednou za dva roky. První ročník se odehrál v Brně v roce 2013, druhý ročník byl v roce 2015 v Praze a další ročník je plánovaný v Ostravě na rok 2017. Festival sestával celkem ze tří paralelně běžících třídenních workshopů – workshop pro začátečníky (pod vedením lektora Hamze Bytyci z Německa, organizace Romatrial), workshop pro pokročilé (pod vedením lektora Christoph Leucht z Německa, organizace Kuringa Berlin), workshop pro jokery – tzv. školení jokerů (pod vedením lektorky Terry O´Leary z Velké Británie, organizace Cardboard Citizens) a z večerních divadelních představení otevřených široké veřejnosti.
Návštěvníci se mohli těšit se na herecké skupiny z Prahy, Brna, Ostravy, Písku a Berlína.
Večerní představení bylo možné zhlédnout 26. 11. od 19h v RockCafé, 27. 11. od 19h v D21, 28.11.od 20h Disku.
Více o festivalu se můžete dočíst také na www.divadloutlacovanych.org/festival
Kontaktní osoba: Kristýna Hlavatá (hlavata@antikomplex.cz nebo 777077701).
Zde je odkaz na FB událost, kde jsou vyvěšené i fotgrafie z festivalu
https://www.facebook.com/events/1509069826071875/
Odkaz na fotografie je také zde nebo zde.
Co je divadlo utlačovaných?
Divadlo utlačovaných má za cíl bojovat se společenskými jevy jako jsou manipulace, šikana, předsudky a rasismus. Představení vznikají na základě práce s těmito tématy útlaku a jsou postavena na reálných zážitcích (ne)herců. Po zhlédnutí vlastní hry následuje krátká diskuze a divácké intervence, které se snaží změnit přístup hlavního hrdiny k problému, a tím ho vyřešit. Stírá se tak hranice mezi divákem a hercem, mezi já a ty.
Festival Divufest 2015 se konal v rámci našeho projektu´Já, ty a oni - divadlem fórum proti předsudkům.
Festival jsme organizovali společně s organizací Slovo 21.Partnery festivalu byli FHS UK, Romatrial e. V. a divadlo Disk.
Festival se konal za laskavé finanční podpory FNNO, ČNFB a Magistrátu hl. m. Prahy. Děkujeme!
Finančně podpořili:
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz
Organizátoři festivalu:
Partneři festivalu:
Mediální partner:
Naše práce
-
Koncert
Smíření 2016
-
Nová kniha
Odchody a návraty
Vzpomínková kultura a životní příběhy sudetských Němců v českých zemích a Bavorsku ve 20. století. Život Němců v Sudetech, jejich vyhnání po roce 1945, následný příchod do Bavorska a dlouhý proces integrace. Jaké vzpomínky v sobě nosí odsunutí Němci? Jak se mění v rámci generací? Jak na německou minulost naopak hledí Češi žijící v Sudetech? To vše a mnohem více zrcadlí kniha Odchody a návraty. Kniha je překladem německého originálu Erinnerungskultur und Lebensläufe.
-
Kniha
Zmizelé Sudety
-
Občanské vzdělávání
Zapojme.se
-
Výstava
Tragická místa paměti
Od roku 2010 je na cestách putovní výstava, kterou provádí studenti severočeských gymnázií po tragických místech některých míst svého kraje v období 1938 - 1945. Na řadě konkrétních příběhů z Ústí nad Labem, Chomutova, Postoloprt, Kadaně, Žatce a dalších míst lze podrobně nahlédnout do soužití dvou národů uprostřed Evropy. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Výstava
Zmizelé Sudety
Putovní výstava Zmizelé Sudety je na cestě od prosince 2002 a putuje dále, téměř každý měsíc je k vidění jinde. Ukazuje nejvýraznější proměny krajiny v pohraničí a zejména těžko nahraditelné kulturní ztráty v důsledku poválečného vysídlení Němců. Vrátit to samozřejmě nelze, ale je velmi užitečné vědět, co se tím u nás změnilo a pracovat s tím. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Kniha
Zůstali tu s námi - příběhy českých Němců
-
Kniha
Nejsou jako my
-
Kniha
Sudetské příběhy