Historie vystavená v příbězích
Bílá růže:
o německém protinacistickém odboji a hnutí Bílá růže
Výstava Bílá Růže je českým překladem stejnojmenné výstavy německé nadace Weiße Rose e.V. Představuje osudy sourozenců Schollových, jejich přátel a pomocníků. Výstava vypráví o jednotlivých odbojových akcích proti nacistickému režimu, motivaci studentů i jejich konci.
Forma a rozměry výstavy
Výstava se skládá z 32 standartních rollupů, které složené měří 93x22x10cm a váží 4,5kg. Na instalování výstavy je potřeba prostor min. 60m2. Postavení rollupů podle čísel je jednoduché a zabere jednomu člověku cca 30 minut.
Je možné si ji vyzvednout v sídle Antikomplexu v Praze, v sídle vystavujícího partnera, případně můžeme výstavu poslat přepravní službou. Výstava je zapůjčována zdarma, náklady na přepravu přepravní službou hradí díky grantu Antikomplex.
Výstava je k dispozici od září 2019. V případě zájmu pište na info@antikomplex.cz.
Pod jednou střechou:
sedm německých a českých rodin, které spojuje dům, v němž jedni žili před poválečným vyhnáním a druzí v něm žijí dnes
Sedm stolů, na nichž jsou vystaveny původní a současné fotografie místa a jeho obyvatel, dobové předměty, které se váží k historii domu, a k nim příběh přátelství lidí, které vzniklo díky historii „společného“ domu.
Postavení výstavy podle přiložených nákresů trvá jednomu člověku 2 hodiny. Věci vystavené na stolech se přepravují ve třech krabicích o rozměrech 45x60 cm. Výstavní stoly jsou snadno rozebratelné, každá deska (7 domů plus úvodní panel) o velikosti 120x80cm stojí na dvou lehkých nohách. Výstava se vejde do kufru auta třídy Fabia a vyšší, sklopíte-li zadní sedačky.
Pro postavení výstavy je třeba mít volný prostor min. 60 m2. Výstavu je možné si vyzvednout v sídle spolku Antikomplex v Praze nebo odvézt od předešlého vystavujícího partnera. Transport výstavy je na vlastní náklady.
Výstava je k dispozici od října 2019. V případě zájmu pište na info@antikomplex.cz. Knížka o výstavě bude vydána do konce roku 2019.
Spojování rozdělené minulosti:
Československo v letech 1937 – 1948 - vzpomínky Čechů, Němců, Rakušanů a Slováků
Výstava sestává z 15 dvacetiminutových filmů, v nichž pamětníci vypráví o soužití Čechů, Němců a Slováku v Československu mezi lety 1937 – 48. A dále ze dvou tabletů s celkem 37 biografickými příběhy těchto pamětníků.
K zapůjčení nabízíme všechny filmy a příběhy na USB, 13 televizí k pouštění filmů (ke každé jsou dvoje sluchátka), dva tablety se všemi 37 příběhy a devět průvodních historických textů (na kartonech A0) s představením jednotlivých filmů. Je možné si zapůjčit vše anebo udělat autorský výběr.
Postavení výstavy kompletní výstavy trvá jednomu člověku 2 hodiny, potřebné rozměry prostor závisí na množství zapůjčených filmů/televizí. Každá televize se přepravuje v samostatné krabici o rozměrech 100x60cm. Texty jsou na kartonech o rozměrech A0. Výstavu je možné si vyzvednout v sídle spolku Antikomplex a na vlastní náklady odvézt (vejde se auta třídy Octavia combi a vyšší), případně můžeme výstavu poslat přepravní službou. Je současně možné zapůjčit jen filmy, které lze poslat na USB či jinak elektronicky.
Výstava je k dispozici od července 2019. V případě zájmu pište na info@antikomplex.cz. K výstavě vyšla i knížka.
Naše práce
-
Koncert
Smíření 2016
-
Nová kniha
Odchody a návraty
Vzpomínková kultura a životní příběhy sudetských Němců v českých zemích a Bavorsku ve 20. století. Život Němců v Sudetech, jejich vyhnání po roce 1945, následný příchod do Bavorska a dlouhý proces integrace. Jaké vzpomínky v sobě nosí odsunutí Němci? Jak se mění v rámci generací? Jak na německou minulost naopak hledí Češi žijící v Sudetech? To vše a mnohem více zrcadlí kniha Odchody a návraty. Kniha je překladem německého originálu Erinnerungskultur und Lebensläufe.
-
Kniha
Zmizelé Sudety
-
Občanské vzdělávání
Zapojme.se
-
Výstava
Tragická místa paměti
Od roku 2010 je na cestách putovní výstava, kterou provádí studenti severočeských gymnázií po tragických místech některých míst svého kraje v období 1938 - 1945. Na řadě konkrétních příběhů z Ústí nad Labem, Chomutova, Postoloprt, Kadaně, Žatce a dalších míst lze podrobně nahlédnout do soužití dvou národů uprostřed Evropy. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Výstava
Zmizelé Sudety
Putovní výstava Zmizelé Sudety je na cestě od prosince 2002 a putuje dále, téměř každý měsíc je k vidění jinde. Ukazuje nejvýraznější proměny krajiny v pohraničí a zejména těžko nahraditelné kulturní ztráty v důsledku poválečného vysídlení Němců. Vrátit to samozřejmě nelze, ale je velmi užitečné vědět, co se tím u nás změnilo a pracovat s tím. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Kniha
Zůstali tu s námi - příběhy českých Němců
-
Kniha
Nejsou jako my
-
Kniha
Sudetské příběhy