Konfliktní místa paměti
Konfliktní místa paměti jsou místa, na nichž si různé skupiny obyvatel spojují stejné události s různými a často zcela protikladnými výklady těchto událostí. Jedná se o místa paměti v materiálním i nemateriálním smyslu.
Na příkladu konkrétních míst tak budou žáci moci poznat, že k dějinám patří různost vyprávění a že konfliktní vzpomínání je v moderních společnostech přirozené. Budou se učit tuto konfliktnost rozpoznávat a pracovat s ní jako s nutným projevem každé demokratické společnosti. Nejde tedy o to, nastolit žákům jediný správný pohled na událost, ale seznámit je s různými možnými úhly pohledu, nechat je zaznít vedle sebe a společně o nich diskutovat.
Tato rozmanitost a konfliktnost pamětí má mnoho důvodů. Paměť obětí je jiná než paměť většiny společnosti. Liší se paměť menšin, disidentů a šedé zóny. Konfliktní vzpomínání má samozřejmě svůj původ také v různém etnickém složení obyvatel českých zemí (Češi, Němci, Židé, Romové) ale rovněž v aktuálních společenských a politických sporech. Konflikt různých pamětí je tak velmi přirozenou vlastností nejen českých i evropských dějin.
Cílovou skupinou tohoto projektu jsou učitelé dějepisu základních (8. - 9. třída) a středních škol a žáci těchto škol po celé České republice. Připravené metodiky představují konfliktní narativy 10 českých míst paměti, exkurze na tato místa a aktivity, které lze s žáky použít ve třídě i na místech samotných.
10. prosince 2014 se v Praze konal seminář pro pedagogy z celé České republiky s názvem Konfliktní místa paměti, kde jsme prezentovali jednotlivé výukové materiály a diskutovali na dané téma.
Metodiky jsou k dispozici na našich stránkách v sekci: Vzdělávání pro školy / materiály ke stažení.
Děkujeme autorům metodik a všem spolupracovníkům, kteří se na jejich tvorbě podíleli. Jedná se o: Hanu Daňkovou (Vybrané menšiny), Pavlínu Honzíkovou (Jáchymov, Národní památník na Vítkově), Antonína Koláře (Lety u Písku), Martinu Kulíkovou (Pomníky a památníky), Lukáše Lebdušku (Likvidace starého Mostu), Eriku Smrtovou (Zaniklá obec Popov), Susanne Spurnou (Krajinu číst a vnímat), Lenku Šmídtovou (Dobronín) a Kristýnu Hlavatou.
Projekt byl realizován za finanční podpory MŠMT ČR.
Naše práce
-
Koncert
Smíření 2016
-
Nová kniha
Odchody a návraty
Vzpomínková kultura a životní příběhy sudetských Němců v českých zemích a Bavorsku ve 20. století. Život Němců v Sudetech, jejich vyhnání po roce 1945, následný příchod do Bavorska a dlouhý proces integrace. Jaké vzpomínky v sobě nosí odsunutí Němci? Jak se mění v rámci generací? Jak na německou minulost naopak hledí Češi žijící v Sudetech? To vše a mnohem více zrcadlí kniha Odchody a návraty. Kniha je překladem německého originálu Erinnerungskultur und Lebensläufe.
-
Kniha
Zmizelé Sudety
-
Občanské vzdělávání
Zapojme.se
-
Výstava
Tragická místa paměti
Od roku 2010 je na cestách putovní výstava, kterou provádí studenti severočeských gymnázií po tragických místech některých míst svého kraje v období 1938 - 1945. Na řadě konkrétních příběhů z Ústí nad Labem, Chomutova, Postoloprt, Kadaně, Žatce a dalších míst lze podrobně nahlédnout do soužití dvou národů uprostřed Evropy. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Výstava
Zmizelé Sudety
Putovní výstava Zmizelé Sudety je na cestě od prosince 2002 a putuje dále, téměř každý měsíc je k vidění jinde. Ukazuje nejvýraznější proměny krajiny v pohraničí a zejména těžko nahraditelné kulturní ztráty v důsledku poválečného vysídlení Němců. Vrátit to samozřejmě nelze, ale je velmi užitečné vědět, co se tím u nás změnilo a pracovat s tím. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Kniha
Zůstali tu s námi - příběhy českých Němců
-
Kniha
Nejsou jako my
-
Kniha
Sudetské příběhy