O Sudetech
Sudety jsou inspirativní region. Po válce se v něm zcela vyměnili obyvatelé a v mnoha směrech začínali téměř od nuly. Dodnes je to znát. Sudety ale nejsou v jádru jiné než zbytek Česka, jen v nich jsou naše problémy vidět ostřeji. Dvojice fotografií ze stejných míst před válkou a po válce velice jednoduše ukazují proměny pohraničí. Jsou jedním z našich osvědčených způsobů, jak Sudety, a tím i celé Česko poznávat.
Všechny fotodvojice i úvodní texty pocházejí z knihy Zmizelé Sudety.
-
Welchau - Velichov
Welchau 1920 - 1930
Velichov
-
Hirschenstand - Jelení
Hirschenstand 1920 - 1930
Jelení 2002
-
Riehm - Hůrka
Riehm 1936
Hůrka 2005
-
Zettwing - Cetviny
Zettwing 1922
Cetviny 2003
-
Přimda náměstí
Přimda náměstí 1910
Přimda náměstí 1995
-
Purschau - Pořejov
Purschau 1930 - 1940
Pořejov 1998
-
Oberkunreuth - Horní Hraničná
Oberkunreuth 1900
Horní Hraničná 2005
Novohradské hory | Šumava | Český les | Chebsko | Krušné hory |
Doupovské hory | České středohoří | Krkonoše | Broumovsko | Orlické hory |
Hrubý Jeseník | Nízký Jeseník |
Příběhy
Proniknout do mnohovrstevnaté reality českého pohraničí je často nesnadný úkol. Vždy se nám vyplatilo naslouchat konkrétním lidským příběhům. Nabízíme vám soubor mnoha rozhovorů, které jsme sesbírali:
-
Vlastně jsem šel do vyhnanství
Stanislav G. Pitaš reprezentuje významnou skupinu lidí, kteří v 70. a 80. letech hledali v odlehlých oblastech Sudet jakýsi azyl. Jak dokazuje jeho příběh, ne vždy ho tito lidé skutečně dokázali najít, ale mnoho z nich si tento kraj vlastně trochu neplánovaně zamilovalo a zůstali tu do dnešních dnů. V současnosti často tvoří elitu místní společnosti - možná aniž by se tak sami vnímali.
Texty
-
26. 9. 2013
Sudety - vývoj a současný život jednoho pojmu
26. 9. 2013Sudety – co jsme ztratili a co můžeme získat
Naše práce
-
Koncert
Smíření 2016
-
Nová kniha
Odchody a návraty
Vzpomínková kultura a životní příběhy sudetských Němců v českých zemích a Bavorsku ve 20. století. Život Němců v Sudetech, jejich vyhnání po roce 1945, následný příchod do Bavorska a dlouhý proces integrace. Jaké vzpomínky v sobě nosí odsunutí Němci? Jak se mění v rámci generací? Jak na německou minulost naopak hledí Češi žijící v Sudetech? To vše a mnohem více zrcadlí kniha Odchody a návraty. Kniha je překladem německého originálu Erinnerungskultur und Lebensläufe.
-
Kniha
Zmizelé Sudety
-
Občanské vzdělávání
Zapojme.se
-
Výstava
Tragická místa paměti
Od roku 2010 je na cestách putovní výstava, kterou provádí studenti severočeských gymnázií po tragických místech některých míst svého kraje v období 1938 - 1945. Na řadě konkrétních příběhů z Ústí nad Labem, Chomutova, Postoloprt, Kadaně, Žatce a dalších míst lze podrobně nahlédnout do soužití dvou národů uprostřed Evropy. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Výstava
Zmizelé Sudety
Putovní výstava Zmizelé Sudety je na cestě od prosince 2002 a putuje dále, téměř každý měsíc je k vidění jinde. Ukazuje nejvýraznější proměny krajiny v pohraničí a zejména těžko nahraditelné kulturní ztráty v důsledku poválečného vysídlení Němců. Vrátit to samozřejmě nelze, ale je velmi užitečné vědět, co se tím u nás změnilo a pracovat s tím. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Kniha
Zůstali tu s námi - příběhy českých Němců
-
Kniha
Nejsou jako my
-
Kniha
Sudetské příběhy