Od vědomí místa ke kořenům
V září v roce 2009 byla při demontáži křížku na Nové Vsi restaurátory objevena láhev s poselstvím. Skupina německé mládeže z Nové Vsi – Ortsgruppe des Bundes der deutschen Landjugend - zde v roce 1934 zaznamenala stavbu nového kříže, který měl nahradit starý dřevěný krucifix z 19. století. 19. června 2011 se obyvatelé Děkova, Vlkova a Nové Vsi rozhodli vrátit vzkaz zpět a navázat na své předchůdce tím, že přiloží vlastní poselství dalším generacím. Nový pamětní list se stal upomínkou různých aktivit, které v posledních letech v Děkově probíhaly, od renovace různých historických památek až po rekonstrukci dějin tohoto malebného místa. Díky patřilo všem, kteří se na projektech podíleli, vzpomínáno bylo jmenovitě na ty, kteří již bohužel nejsou mezi námi.
Přes občasný déšť se akce účastnilo více než 40 místních obyvatel, které lze vidět na fotografii. Za doprovodu hudby a úvodního slova starostky Aleny Kozákové a místostarosty Petra Zelenky byl vzkaz slavnostně vložen do nově vytvořené schránky a vystavěna byla také nová pamětní deska, pocházející z místní dílny. Slavnostní akt byl dokumentován mimo jiné českým režisérem Davidem Vondráčkem. Pak se průvod vydal na cestu z Nové Vsi do hostince v Děkově, kde bylo přichystáno malé občerstvení a v oslavách se pokračovalo…
Naše práce
-
Koncert
Smíření 2016
-
Nová kniha
Odchody a návraty
Vzpomínková kultura a životní příběhy sudetských Němců v českých zemích a Bavorsku ve 20. století. Život Němců v Sudetech, jejich vyhnání po roce 1945, následný příchod do Bavorska a dlouhý proces integrace. Jaké vzpomínky v sobě nosí odsunutí Němci? Jak se mění v rámci generací? Jak na německou minulost naopak hledí Češi žijící v Sudetech? To vše a mnohem více zrcadlí kniha Odchody a návraty. Kniha je překladem německého originálu Erinnerungskultur und Lebensläufe.
-
Kniha
Zmizelé Sudety
-
Občanské vzdělávání
Zapojme.se
-
Výstava
Tragická místa paměti
Od roku 2010 je na cestách putovní výstava, kterou provádí studenti severočeských gymnázií po tragických místech některých míst svého kraje v období 1938 - 1945. Na řadě konkrétních příběhů z Ústí nad Labem, Chomutova, Postoloprt, Kadaně, Žatce a dalších míst lze podrobně nahlédnout do soužití dvou národů uprostřed Evropy. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Výstava
Zmizelé Sudety
Putovní výstava Zmizelé Sudety je na cestě od prosince 2002 a putuje dále, téměř každý měsíc je k vidění jinde. Ukazuje nejvýraznější proměny krajiny v pohraničí a zejména těžko nahraditelné kulturní ztráty v důsledku poválečného vysídlení Němců. Vrátit to samozřejmě nelze, ale je velmi užitečné vědět, co se tím u nás změnilo a pracovat s tím. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Kniha
Zůstali tu s námi - příběhy českých Němců
-
Kniha
Nejsou jako my
-
Kniha
Sudetské příběhy