Otevřená hranice - 10 let poté
Před deseti lety vstoupila Česká republika do EU. Od roku 2007 se stala součástí schengenského prostoru. Ve dvou velkých krocích téměř úplně zmizela hranice mezi Saskem a Českem – je to významný krok, když pohlédneme do historie 20. století. Ale jak to společnost vnímá? Jaká historie a příběhy spojují a rozdělují lidi na jedné a druhé straně hranice? Jaký vývoj vidí lidé žijící v pohraničí pro příštích 10 let?
V projektu Otevřená hranice – 10 let poté jsme se podrobněji zaměřili na oblast pohraničí: krádeže aut a prostituce – to jsou věci, které lidi zaměstnávají stejně jako přeměna struktury obyvatelstva. V přeshraničním projektu jsme si ve dvou převážně studentských skupinách kritickým okem posvítili na minulost a současnost pohraniční oblasti Labe/Elbe z různých perspektiv a sami jsme je probádali. Ve fotografiích, textech, videích a zvukových nahrávkách jsme pak zachytili příběhy.
Zkoumali jsme vývoj v těchto regionech po otevření hranice vstupem České republiky do schengenského prostoru z hospodářského, sociálního a politického hlediska. Cílem bylo podnítit diskuse o pokrocích a nedostatcích česko-německé spolupráce. Diskusemi jsme zjišťovali motivy stereotypů, různých klišé a předsudků a byla tak podporována česko-německá vzájemnost.
Naším úkolem bylo také vypravit se přímo na místo. Během různých večerních akcí v oblasti pohraničí se mohli k našemu projektu přidat rovněž místní obyvatelé. Bez početných místních podporovatelů by se náš projekt nemohl uskutečnit.
Výsledky projektu
V rámci projektu vznikla publikace, kde účastníci projektu popisují své konkrétní postřehy z regionu, ale reflektují také nově získané poznatky na osobní rovině. Na portálu www.grengeschichten.net je možné zhlédnout krátké filmy, které během projektu vznikly.
Partneři projektu:
Kooperačním partnerem projektu je: Nadace Brücke/Most, Drážďany
A dále: Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem
Technická univerzita v Liberci
Technische Universität Dresden
Technische Universität Chemnitz
Projekt finančně podpořili:
Evropský fond pro regionální rozvoj: Investice do Vaší budoucnosti, Program Cíl 3 – Ziel 3.
Česko-německý fond budoucnosti.
Účastníci projektu se setkali 30. 9. 2014 se spolkovým ministrem zahraničních věcí Německa Frankem-Walterem Steinmeierem na německém velvyslanectví v Praze, aby diskutovali o rozšíření EU a současném životě na česko-německé hranici.
V průběhu projektu zpracovávali studenti rozdělení do 2 skupin různé aspekty života v regionu na hranici. První semináře obou skupin se uskutečnily v říjnu 2014 ve slunečných Drážďanech. Proběhlo zde mnoho zajímavých přednášek, rozhovorů a exkurzí do pohraničí.
Druhý seminář proběhl v lednu a v únoru opět v Drážďanech. S obrovským pracovním nasazením se natáčely a stříhaly rozhovory, vyprávěly se příběhy, studenti dokončovali svůj výzkum a sepisovali své postřehy. Audiovizuální výstupy najdete zveřejněny na www.grenzgeschichten.net a na zde.
Výstupy studentského výzkumu byly prezentovány na semináři pro veřejnost v Drážďanech 7. března 2015. A dále na večerních akcích pro veřejnost, jež se věnovaly různým perspektivám společné česko-německé hranice. Od hranice ve filmu, přes hranice kulturní, hranice jako místo setkávání, obchodu i kriminality, až k potenciálu přeshraniční spolupráce.
O projektu si můžete dále přečíst:
Na blogu účastnic projektu Nataschy Hergert a Judith Fliehman.
V článku "Zwischen Urlaub un Alltag," který se věnuje hospodářským změnám v pohraničí po otevření hranic.
V článku "Vom einstigen Miteinander ist nicht viel geblieben," jenž vám přiblíží příběh muzea v Altenbergu.
V článku "Verboten aber toleriert," který přibližuje problematiku prostituce na česko-německé hranici.
V článku "Nicht immer eine einfache Beziehung" se dočtete o vztazích příhraničních měst Dubí a Altenbergu.
V rozvněž ve článku "Deutsch-tschechische Beziehungen zwischen Altenberg und Dubí".
Naše práce
-
Koncert
Smíření 2016
-
Nová kniha
Odchody a návraty
Vzpomínková kultura a životní příběhy sudetských Němců v českých zemích a Bavorsku ve 20. století. Život Němců v Sudetech, jejich vyhnání po roce 1945, následný příchod do Bavorska a dlouhý proces integrace. Jaké vzpomínky v sobě nosí odsunutí Němci? Jak se mění v rámci generací? Jak na německou minulost naopak hledí Češi žijící v Sudetech? To vše a mnohem více zrcadlí kniha Odchody a návraty. Kniha je překladem německého originálu Erinnerungskultur und Lebensläufe.
-
Kniha
Zmizelé Sudety
-
Občanské vzdělávání
Zapojme.se
-
Výstava
Tragická místa paměti
Od roku 2010 je na cestách putovní výstava, kterou provádí studenti severočeských gymnázií po tragických místech některých míst svého kraje v období 1938 - 1945. Na řadě konkrétních příběhů z Ústí nad Labem, Chomutova, Postoloprt, Kadaně, Žatce a dalších míst lze podrobně nahlédnout do soužití dvou národů uprostřed Evropy. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Výstava
Zmizelé Sudety
Putovní výstava Zmizelé Sudety je na cestě od prosince 2002 a putuje dále, téměř každý měsíc je k vidění jinde. Ukazuje nejvýraznější proměny krajiny v pohraničí a zejména těžko nahraditelné kulturní ztráty v důsledku poválečného vysídlení Němců. Vrátit to samozřejmě nelze, ale je velmi užitečné vědět, co se tím u nás změnilo a pracovat s tím. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Kniha
Zůstali tu s námi - příběhy českých Němců
-
Kniha
Nejsou jako my
-
Kniha
Sudetské příběhy