Projekt #COMPETENCES finišuje
Finišujeme projekt #COMPETENCES.
Na počátku jsme se ptali: “Jak digitální revoluce ovlivnila spletitý vztah mezi učiteli, jejich žáky (budoucími občany) a jejich rodiči?” Chtěli jsme osvětlit specifika virtuální komunikace, najít kompetence, které v online světě podporují demokratické chování dětí a mladých lidí a podpořit formální i neformální vzdělavatele tak, aby měli chuť, odvahu a nástroje věnovat se podpoře demokratických hodnot také v kontextu sociálních sítí a internetu.
Nakonec jsme úplně změnili náhled na “on-line svět” a děti. Nejspíš neexistují kompetence, které děti potřebují ve virtuálním světě výrazně více než ve světě offline. Další poznatky vyčtete ze zprávy z fokusních skupin na webu projektu. Je určitě důležité děti chránit před nástrahami on-line světa (rozcestník), ale ještě důležitější je navázat s dětmi vztah založený na zájmu, respektu a důvěře, který nám umožní podporovat jejich všestranný rozvoj síť nesíť.
Východiskem pro projekt #Competences by model kompetencí pro demokratickou kulturu Rady Evropy. Který by mohl být pro zajímavou inspirací i pro vaši práci.
Ať už o otázce uvažujete jako vzdělavatelé, koordinátoři volnočasových aktivit či jako rodiče, kompetenční model vám může pomoct, neboť představuje komplexní pohled na vzdělávací aktivity a jejich cíle. Má při tom na zřeteli moderního občana, který se chce účinně podílet na demokratické kultuře a pokojně vyjít s ostatními.
Zároveň jsme přesvědčeni, že s kompetenčním modelem by se měli seznámit také ti, kteří vzdělávají budoucí vzdělavatele – tedy odborníci na pedagogických fakultách. Přáli bychom si, aby modelu věnovali pozornost též představitelé státní správy a politici, kteří se zabývají otázkami školství a kterým záleží na kvalitě demokracie.
Všechny materiály související s modelem kompetencí pro demokratickou kulturu najdete zdarma ke stažení na stránkách naší sesterské organizace Centra občanského vzdělávání.
Naše práce
-
Koncert
Smíření 2016
-
Nová kniha
Odchody a návraty
Vzpomínková kultura a životní příběhy sudetských Němců v českých zemích a Bavorsku ve 20. století. Život Němců v Sudetech, jejich vyhnání po roce 1945, následný příchod do Bavorska a dlouhý proces integrace. Jaké vzpomínky v sobě nosí odsunutí Němci? Jak se mění v rámci generací? Jak na německou minulost naopak hledí Češi žijící v Sudetech? To vše a mnohem více zrcadlí kniha Odchody a návraty. Kniha je překladem německého originálu Erinnerungskultur und Lebensläufe.
-
Kniha
Zmizelé Sudety
-
Občanské vzdělávání
Zapojme.se
-
Výstava
Tragická místa paměti
Od roku 2010 je na cestách putovní výstava, kterou provádí studenti severočeských gymnázií po tragických místech některých míst svého kraje v období 1938 - 1945. Na řadě konkrétních příběhů z Ústí nad Labem, Chomutova, Postoloprt, Kadaně, Žatce a dalších míst lze podrobně nahlédnout do soužití dvou národů uprostřed Evropy. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Výstava
Zmizelé Sudety
Putovní výstava Zmizelé Sudety je na cestě od prosince 2002 a putuje dále, téměř každý měsíc je k vidění jinde. Ukazuje nejvýraznější proměny krajiny v pohraničí a zejména těžko nahraditelné kulturní ztráty v důsledku poválečného vysídlení Němců. Vrátit to samozřejmě nelze, ale je velmi užitečné vědět, co se tím u nás změnilo a pracovat s tím. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Kniha
Zůstali tu s námi - příběhy českých Němců
-
Kniha
Nejsou jako my
-
Kniha
Sudetské příběhy