Vzdělávání pro školy
Bohaté zkušenosti s hledáním cest, jak srozumitelně a inspirativně komunikovat o těžkém tématu Sudet, jsme zúročili v mnoha vzdělávacích projektech. Objevili jsme a bohatě vyzkoušeli širokou paletu vzdělávacích metod. Zaměřujeme se na poznávání místa a budování vztahu k němu. Považujeme to za důležitý předpoklad aktivního občanského života. Podporujeme zejména učitele dějepisu, výchovy k občanství, vlastivědy, zeměpisu, ale i češtiny a němčiny. Naše metody jsou velmi vhodné pro budování mezipředmětových vazeb.
Semináře
-
Pořádáme semináře pro učitele, kteří se chtějí zapojit do vývoje vzdělávacích materiálů. Materiály pracují s hranými filmy na téma česko-německá hranice. Semináře se konají na česko-bavorské a česko-saské straně hranice.
Nabízíme akreditovaný seminář pro učitelky a učitele 1. a 2. stupně základních škol. Představíme Vám ucelenou metodiku zaměřenou na budování vztahu žáků k místu, kde žijí. Brno 10. 3. 2014, Ostrava 11. 3. 2014, Praha 17. 3. 2014
Na objednávku pro Vás uspořádáme akreditovaný seminář. Anotace: Výuka dějepisu má velmi často dvě základní slabiny – žáci se učí ve velkých zkratkách tzv. „velké příběhy“ dějiny a učí se je tak, že jsou jim předkládány jako hotová fakta. Ukážeme vám, že dějiny jsou především dobrodružstvím hledání příběhu, které nikdy není uzavřené a hlavně – kterého se může účastnit každý, včetně vašich žáků.
Materiály ke stažení
Exkurze
-
Připravíme pro vás exkurzi do zaniklých obcí přesně podle vašeho přání. Místa zaniklých obcí nesou velmi silný otisk historie. Každý se zde může pokusit historii číst sám tak, jak se mu v krajině vyjevuje. Rádi vás do takových míst přivedeme a budeme je číst spolu s vámi. Zkušenost praví, že je to aktivita pro každého - od dětí po starce.
Související projekty
Naše práce
-
Koncert
Smíření 2016
-
Nová kniha
Odchody a návraty
Vzpomínková kultura a životní příběhy sudetských Němců v českých zemích a Bavorsku ve 20. století. Život Němců v Sudetech, jejich vyhnání po roce 1945, následný příchod do Bavorska a dlouhý proces integrace. Jaké vzpomínky v sobě nosí odsunutí Němci? Jak se mění v rámci generací? Jak na německou minulost naopak hledí Češi žijící v Sudetech? To vše a mnohem více zrcadlí kniha Odchody a návraty. Kniha je překladem německého originálu Erinnerungskultur und Lebensläufe.
-
Kniha
Zmizelé Sudety
-
Občanské vzdělávání
Zapojme.se
-
Výstava
Tragická místa paměti
Od roku 2010 je na cestách putovní výstava, kterou provádí studenti severočeských gymnázií po tragických místech některých míst svého kraje v období 1938 - 1945. Na řadě konkrétních příběhů z Ústí nad Labem, Chomutova, Postoloprt, Kadaně, Žatce a dalších míst lze podrobně nahlédnout do soužití dvou národů uprostřed Evropy. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Výstava
Zmizelé Sudety
Putovní výstava Zmizelé Sudety je na cestě od prosince 2002 a putuje dále, téměř každý měsíc je k vidění jinde. Ukazuje nejvýraznější proměny krajiny v pohraničí a zejména těžko nahraditelné kulturní ztráty v důsledku poválečného vysídlení Němců. Vrátit to samozřejmě nelze, ale je velmi užitečné vědět, co se tím u nás změnilo a pracovat s tím. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Kniha
Zůstali tu s námi - příběhy českých Němců
-
Kniha
Nejsou jako my
-
Kniha
Sudetské příběhy