Semináře
-
Pořádáme semináře pro učitele, kteří se chtějí zapojit do vývoje vzdělávacích materiálů. Materiály pracují s hranými filmy na téma česko-německá hranice. Semináře se konají na česko-bavorské a česko-saské straně hranice.
Nabízíme akreditovaný seminář pro učitelky a učitele 1. a 2. stupně základních škol. Představíme Vám ucelenou metodiku zaměřenou na budování vztahu žáků k místu, kde žijí. Brno 10. 3. 2014, Ostrava 11. 3. 2014, Praha 17. 3. 2014
Na objednávku pro Vás uspořádáme akreditovaný seminář. Anotace: Výuka dějepisu má velmi často dvě základní slabiny – žáci se učí ve velkých zkratkách tzv. „velké příběhy“ dějiny a učí se je tak, že jsou jim předkládány jako hotová fakta. Ukážeme vám, že dějiny jsou především dobrodružstvím hledání příběhu, které nikdy není uzavřené a hlavně – kterého se může účastnit každý, včetně vašich žáků.
Na objednávku pro Vás uspořádáme akreditovaný seminář. Anotace: Kolikrát jsme už všichni slyšeli stesky o tom, že „mladá generace“ nemá o nic zájem. Ano, výzkumy to potvrzují. Zároveň existuje mnoho příkladů, kdy už žáci základních škol nebo studenti středních škol dokázali projevit zájem o dění ve svém okolí a aktivně se do něj zapojit. Škola může vytvářet konkrétní příležitosti a propojovat práci školy se svou obcí. Dále je možné ve výuce rozvíjet vztah žáků ke svému regionu.
Uspořádáme pro vás akreditovaný seminář. Anotace: Zejména ve vztahu k nejnovějším dějinám se ukazují v průzkumech velmi slabé znalosti českých žáků. Jistě, lze se spokojit s vysvětlením, že dějiny dnes nejsou „in“. Rádi bychom ukázali, že cesta vede přes vytváření souvislostí. Historii lze najít v nespočetných současných situacích a problémech, zejména ve veřejném životě, stačí se rozhlédnout.
Naše práce
-
Koncert
Smíření 2016
-
Nová kniha
Odchody a návraty
Vzpomínková kultura a životní příběhy sudetských Němců v českých zemích a Bavorsku ve 20. století. Život Němců v Sudetech, jejich vyhnání po roce 1945, následný příchod do Bavorska a dlouhý proces integrace. Jaké vzpomínky v sobě nosí odsunutí Němci? Jak se mění v rámci generací? Jak na německou minulost naopak hledí Češi žijící v Sudetech? To vše a mnohem více zrcadlí kniha Odchody a návraty. Kniha je překladem německého originálu Erinnerungskultur und Lebensläufe.
-
Kniha
Zmizelé Sudety
-
Občanské vzdělávání
Zapojme.se
-
Výstava
Tragická místa paměti
Od roku 2010 je na cestách putovní výstava, kterou provádí studenti severočeských gymnázií po tragických místech některých míst svého kraje v období 1938 - 1945. Na řadě konkrétních příběhů z Ústí nad Labem, Chomutova, Postoloprt, Kadaně, Žatce a dalších míst lze podrobně nahlédnout do soužití dvou národů uprostřed Evropy. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Výstava
Zmizelé Sudety
Putovní výstava Zmizelé Sudety je na cestě od prosince 2002 a putuje dále, téměř každý měsíc je k vidění jinde. Ukazuje nejvýraznější proměny krajiny v pohraničí a zejména těžko nahraditelné kulturní ztráty v důsledku poválečného vysídlení Němců. Vrátit to samozřejmě nelze, ale je velmi užitečné vědět, co se tím u nás změnilo a pracovat s tím. Putovní výstavu je možné objednat i k vám, kontaktujte nás prosím na: info@antikomplex.cz
-
Kniha
Zůstali tu s námi - příběhy českých Němců
-
Kniha
Nejsou jako my
-
Kniha
Sudetské příběhy